Tuşla

Tuşla menüsü kullanılarak mevcut olarak açık olan işin içerisine kontrol ünitesinin klavyesi üzerinden nokta, doğru, yay, eksen ve not girişi yapılabilir. Yapılan grafiksel girişler harita/nokta yöneticisi üzerinden takip edilebilir. Giriş yapılan notlar ise İşler > İş’i incele altında takip edilebilir.

Noktalar: Nokta numarası ve koordinat girişi yapmak için kullanılır.

Doğrular: Metod olarak başlangıç ve bitiş noktası veya bir noktadan doğrultu-mesafe-azimut seçilerek doğru oluşturulabilir. Oluşturulan doğrular harita ekranı üzerinden görüntülenebilir ve/veya seçilerek aplike edilebilir.

Yayalar: Metod olarak “iki nokta ve yarıçap”, “yay boyu ve yarıçapı”, “delta açısı ve yarıçap”, “kesişen nokta ve teğetler”, “iki nokta ve merkez” veya “başlangıç, bitiş ve yay üzerinde nokta” seçilerek yay ve yayın merkez noktası oluşturulabilir. Oluşturulan yaylar harita ekranı üzerinden görüntülenebilir ve/veya seçilerek aplike edilebilir.

Eksenler: İki ya da daha fazla nokta seçilerek bu noktalardan geçen eksen tanımlanabilir, istasyon aralıkları ve ofsetler seçilerek eksen hatları oluşturulabilir. Oluşturulan eksenler harita ekranı üzerinden görüntülenebilir ve/veya seçilerek aplike edilebilir.

Notlar: İşinizin herhangi bir anında bu seçenekle not girebilir ve daha sonra bu notlarınıza İş’i incele fonksiyonu altından ulaşabilirsiniz. İş’i incele bir günlük gibi davrandığından, siz o notu ne zaman kaydettiyseniz o zamanda gözükecektir. (Örn: 101 nolu noktayı ölçüp arada not girişi yapıp 102 nolu noktayı ölçtüyseniz, not, “İşler >Mevcut işi incele” fonksiyonunda bu iki noktanın ölçümü arasında görüntülenecektir.)